Brzechwa dzieciom
poniedziałek, 22.06.2026

Dnia 18 czerwca 2026 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radgoszczy odbył się gminny konkurs recytatorski „Brzechwa dzieciom”, skierowany do uczniów klas IV szkół podstawowych z terenu gminy Radgoszcz. Celem wydarzenia było popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich wśród dzieci. Inspiracją konkursu była twórczość poety, od lat ceniona za humor, bogactwo języka i ponadczasowe przesłanie. Uczestnicy zaprezentowali wybrane utwory Jana Brzechwy, wykazując się doskonałym przygotowaniem, znajomością tekstu, poprawną dykcją oraz dużą wrażliwością artystyczną. Komisja konkursowa w składzie: Anna Rosa, Danuta Laskowska, Maria Nowak oceniała między innymi dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny( uzasadniony gest sceniczny, ruch, strój). Po wysłuchaniu 21 prezentacji jury wyłoniło następujących laureatów konkursu:                                                                                                                                                I miejsce: Karol Rzepka ze SP w Zarzeczu Dużym                                                                                                 II miejsce ex aequo: Zofia Brożek i Emilia Sadowska – obie ze SP w Luszowicach                                       III miejsce ex aequo: Oliwia Irla z Zarzecza Dużego i Aleksandra Herula z Luszowic                                                 Wyróżnienie: Igor Galus  z Zarzecza Dużego, Fabian Wąż z Radgoszczy i Karolina Skrzyniarz z Luszowic.                                                                                                                                                              Organizator  docenił wysoki poziom występów i zaangażowanie wszystkich uczestników, nagradzając dyplomami i książkami każdego recytatora. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, sprzyjającej prezentacji talentów i wspólnemu odkrywaniu piękna poezji dziecięcej. Organizatorzy- Dyrektor GBP w Radgoszczy i polonistka SP w Radgoszczy pani A. Idziak  składają serdeczne podziękowania uczniom za udział w konkursie, nauczycielom za przygotowanie uczestników, a rodzicom za wsparcie i motywowanie dzieci do rozwijania swoich pasji. Gratulujemy wszystkim młodym recytatorom i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych.

Brzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciomBrzechwa dzieciom