Spotkanie z historykiem prof. Bogdanem Musiałem
czwartek, 03.10.2019

Gminna Biblioteka Publiczna była organizatorem spotkania autorskiego z prof. Bogdanem Musiałem, historykiem dziejów najnowszych. Spotkanie miało miejsce w SP w Radgoszczy       i było skierowane do uczniów klas VII i VIII. Autor opowiadał m.in. o swojej najnowszej książce pt. „Kto dopomoże Żydowi…”, która zawiera wiele wątków związanych z Powiślem Dąbrowskim oraz regionem tarnowskim. W publikacji są zebrane świadectwa czasów, które wobec eksterminacji Żydów i niemieckiego prawa są najbardziej surowe i bezwzględne, a  mimo  to znalazło się „tysiące Sprawiedliwych” , którzy przekraczali granice lęku płacąc za to niejednokrotnie najwyższą cenę. Młodzież z zainteresowaniem i uwagą wysłuchała nietypowej lekcji historii, zwłaszcza, że autor nawiązywał także do niedalekiej  przeszłości naszego regionu. Spotkanie poprowadził nasz lokalny historyk p. Kazimierz Król. Książka pt. „Kto dopomoże Żydowi…” jest oczywiście dostępna w naszej bibliotece.