V Powiatowy Konkurs Recytatorski „Od Niepodległości do Niepodległości”
poniedziałek, 13.11.2017

Urząd Gminy  w Radgoszczy, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarn., Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy i Dąbrowski Dom Kultury byli organizatorami V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Od Niepodległości do Niepodległości”, który odbył się 9 listopada 2017 w budynku ISW z Żdżarach. Konkurs miał miejsce  z okazji 99.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  i poświęcony był obronie wartości niepodległościowych w latach 1798-1989. Celem konkursu jest  propagowanie kultury literackiej i recytacji poezji, oraz krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.

Do zmagań recytatorskich stanęło 34 uczestników z terenu powiatu dąbrowskiego, którzy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych. Niezależne jury   biorąc pod uwagę dobór repertuaru, dykcję i  ogólne wrażenie artystyczne przyznało następujące miejsca.

W kategorii klas V-VI

I miejsce: Zielińska Zuzanna – SP Radgoszcz,

II miejsce ex aequo: Dojka Hanna i Ryczek Artur- oboje SP Olesno, oraz Chmura Izabela SP Smęgorzów

III miejsce: Motyka Milena – SP Radgoszcz

Wyróżniono: Waryas Magdalenę – PSP nr 1 w Dąbrowie Tarn. i Łabuzek Olgę ze SP w Borkach

W kategorii klasy gimnazjalne, oraz VII ze szkół podstawowych

I miejsce: Minor Marcin – PSP nr1 w Dąbrowie Tarn.

II miejsce ex   aequo:  Błocho  Anna i Paulina Labak – obie z gimnazjum w Radgoszczy, oraz Ślęczkowska Izabela z Borek

III miejsce ex   aequo:  Moździerz Weronika z Radgoszczy i Cholewa Otylia – PSP nr 1 w Dąbrowie Tarn.

Wyróżnienie: Stochlińska Anna z Borek

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce: Czajkowska Katarzyna – ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarn.

Tematem recytacji była poezja i proza  związana z okresem walk narodowowyzwoleńczych, oraz zmagania z totalitaryzmem w Polsce. Dla wszystkich uczestników konkursu organizatorzy przygotowali  dyplomy uczestnictwa oraz poczęstunek, a dla laureatów i wyróżnionych nagrody książkowe.